VijestiNajaveRecenzijeSound Of VisionKolumneSpecialForumImpressumSearchFAQ
infobox: PAUČINA: ČAROBNJAK IZ OZA (1939)

KOMENTARI:

Re: PAUČINA: ČAROBNJAK IZ OZA (1939)
svaka čast još jednom...
Komentar: Rommel 25.08.2004.

Re: PAUČINA: ČAROBNJAK IZ OZA (1939)
Ovo je baš bez veze... oh, pardon, pa ovo nije pisao Rommel!
Svaka čast, odlično napisano.
Komentar: Dar 30.08.2004.

Re: PAUČINA: ČAROBNJAK IZ OZA (1939)
Pa hvala ;)
Komentar: Donnie Darko 03.09.2004.

Trenutno niste ulogirani pa ne možete ni dodavati komentare
« povratak
Kolumna: PAUČINA: ČAROBNJAK IZ OZA (1939)

Kolumna: PAUČINA: ČAROBNJAK IZ OZA (1939) PAUČINA: ČAROBNJAK IZ OZA (1939)
(25.08.2004.)

Na poticaj svoje svekrve, Frank Lyman Baum 1898. godine počinje zapisivati priče koje je izmišljao svojim sinovima i njihovim prijateljima kako bi ih zabavio. Još prije toga napisao je dvije knjige koje su zapravo bile zbirke narodnih priča. 1900. godine izlazi "The Wonderful Wizard Of Oz", djelo kojim se američka dječja književnost najviše ponosi. Ali kako je Oz dobio ime? Jednog je dana sjedio za svojim radnim stolom i razmišljao o imenu izmišljene zemlje u kojoj ništa nije neobično. Zagledao se u svoj kabinet za spise. U prvoj ladici bili su spisi od A do N, a u drugoj od O do Z. Do 1920. napisao je još trinaest priča o toj neobičnoj zemlji.  Ali ovo je priča o filmu iz 1939. godine. Jednom od onih klasika koji će zauvijek ostati u srcima onih koji su mladi u srcu...

Baumov pokušaj da napravi film o Ozu
Kansas crno bijelo

Još prije nego se javila ideja o velikoj ekranizaciji ovog istinskog klasika, sam L. F. Baum je u Hollywoodu osnovao svoju produkcijsku kompaniju i započeo snimati kratke nijeme filmove o Ozu. Ali oni nisu imali uspjeha i njegova je tvrtka propala. 1933. godine Ted Eshbaugh snima animirani film o Ozu. U to vrijeme nije bio prikazan zbog pravnih problema, ali u njemu je prvi put prikazan Kansas u crno-bijeloj tehnici, a Oz u boji.

1937. godine Walt Disney je snimio "Snjeguljicu i sedam patuljaka" ("Snow White And The Seven Dwarfs"), koji je postao film sa najvećom zaradom do tada. S obzirom da filmovi fantasy žanra do tada nisu bili uspješni, u MGM se rodila ideja o ekranizaciji "Čarobnjaka iz Oza". Čovjek koji je to predložio Louisu B. Mayeru, koji je tada bio alfa i omega MGM studija, bio je producent Mervyn LeRoy. On je taj film htio snimiti još od svojeg djetinjstva. I dobio je priliku. Ali htio ga je i režirati, ali Mayer mu to nije dopustio, jer je smatrao da je to ipak prevelik posao za još uvijek neiskusnog mladića. LeRoy je za pomoć u pripremi projekta upitao Arthura Freeda, koji je ostao neakreditiran, no poslije će se njegovo ime spajati sa zlatnim godinama MGM-ovih mjuzikala. Prava na ekranizaciju su otkupljena od Samuela Goldwyna za $75,000. Za usporedbu prava za ekranizaciju filma "Prohujalo s vihorom" ("Gone With The Wind") kupljena su za $50,000. I tako je započela produkcija pod brojem #1060.

Scenarij je napisan ni manje ni više nego rukom 15 pisaca. Od neakreditiranih najpoznatiji je Herman J. Mankiewicz koji je nekoliko godina poslije dobio Oscara za "Građanina Kanea" ("Citizen Kane"). Službeno su za scenarij zaslužna tri pisca Florence Ryerson, Edgar Allan Woolf i čovjek koji zaslužuje najviše pohvale Noel Langley. On je bio taj koji je promijenio boju Dorothynih cipela iz srebrnih u crvene, njemu je palo na pamet da likove najamnika na farmi poveže sa likovima u Ozu i on je bio taj koji je smislio drugačiji kraj nego u knjizi i rečenicu: "There's no place like home.". To je vjerojatno i najkontroverzniji dio filma jer se ljubiteljima knjige nije svidjela ideja da Oz nije pravo mjesto.

Za pjesme u filmu bili su zaduženi skladatelj Harold Arlen i tekstopisac E. Y. "Yip" Harburg. Zadnja pjesma koju su napisali bila je ona najpoznatija i najljepša "Over The Rainbow". Judy Garland je u jednom pismu Haroldu napisala: "Ta je pjesma postala dio mog života. Ona kao da sadrži sve snove i želje ljudi i zato sam sigurna da zbog toga nekima navru suze na oči kada je čuju. Pjevala sam je tisućama puta i još je uvijek pjesma koja mi je najbliže srcu...".

No ta je pjesma dugo kopkala Arlena. Znao je što mu treba ali nikako je nije mogao napisati. Jednom dok se sa ženom vozio u restoran prolazili su kraj Schwabove ljekarne. Tu je rekao ženi da stane i zapisao je glazbu. No još uvijek nisu imali tekst. Tu je Harburg stupio na scenu. On je htio da u pjesmi obavezno bude duga, jer je smatrao kako Dorothy živi u tako bezbojnom, suhom i negostoljubivom mjestu na kojem jedva da i cvijeće raste, a jedina stvar u boji koju je do tada vidjela bila je duga, jedino stvar koja je u tom okolišu izgledala sretno. No bez obzira na njihovu muku u stvaranju te pjesme ta je scena nakon drugog probnog prikazivanja bila izrezana jer je prema mišljenju nekolicine izvršnih djelatnika MGM-a usporavala film. A osim toga smatrali su da nije dostojanstveno da zvijezda filma pjeva u stajskom dvorištu. No na kraju scena je vraćena i postala je jednom od najupečatljivijih i publici najdražih u filmu. Pozadinsku glazbu u filmu je napisao Herbert Stothart.

Ali to je bio samo početak. Podjela uloga pokazala se vrlo teškim poslom. Shirley Temple, tada desetogodišnje čudo od djeteta, bila je glavna kandidatkinja za ulogu Dorothy. No na probnoj audiciji LeRoy i Freed su zaključili kako je ova uloga ipak previše za malu Shirley (njih dvoje nikada nisu nju ni htjeli, ali studio je smatrao kako baš nju treba uzeti).

LeRoy i Freed su na umu imali djevojku koja je već sa svoje 2 godine nastupala kao dio Gumm sestara u vodvilju. Frances Gumm je u svojoj petnaestoj godini promijenila svoje ime u Judy Garland. LeRoy i Freed su bili oduševljeni njome. Uvjerili su Mayera da je ovo njena prilika da postane velika zvijezda. Trebala je smršaviti, ali uloga je bila njena. I tako je mala djevojka sa velikim glasom postala Dorothy Gale.

Zla vještica je bila možda i najveći problem. Crtež W. W. Denslowa iz originalnog izdanja "Čarobnjaka iz Oza" nije bio od velike pomoći. LeRoyju je pala na pamet ideja da je se učini podmuklom i zavodljivom, poput one u Disneyjevoj "Snjeguljici i sedam patuljaka". Freed i ostali su protestirali, ali LeRoy je bio glavni producent. Na probna snimanja je pristala doći Gale Sandergaard, koja je dobila Oscara za najbolju sporednu ulogu u filmu "Anthony Adverse", kojeg je režirao sam Mervyn LeRoy. I tako je na probnom snimanju LeRoy dobio svoju podmuklu i zanosnu vješticu u uskoj crnoj pelerini i velikom šeširu. Freed i ostali koji su sudjelovali u podjeli rekli su mu da su zle vještice ružne. Ovaj je put to prihvatio i naredio da naprave novi kostim i da poružne Gale. No ona je tada odustala od uloge, pravdajući se da nije imala namjeru da od nje tada rade rugobu ("Tada nisam imala namjeru raditi rugobu od sebe. Ne žalim, niti malo...").
Tada je Margaret Hamilton dobila poziv od svoga menadžera. Rekao joj je: "Maggie jako su zainteresirani za tebe.". Na upit za koji film odgovorio joj je: "Pa zanimaju se za tebe za ulogu u "Čarobnjaku iz Oza".";. Ushićena je rekla: "Ma zamisli ti to! Volim tu priču od svoje četvrte godine. A koja uloga?", na što joj je menadžer mirno odgovorio: "Pa vještica.";. Zabezeknuto je pitala: "Vještica?", a on njoj: "Da. A što drugo?". I tako je "Čarobnjak iz Oza" dobio svoju vješticu.

No za vrijeme snimanja sreća nije bila naklonjena Margaret. Prilikom snimanja svoje prve scene, nestanka zle vještice u plamenu, zapalila joj se odjeća i šminka. Spasio ju je Jack Young, radnik na setu koji ju je odveo u ambulantu i skinuo šminku sa nje. Zadobila je opekline drugog stupnja na licu i trećeg na ruci. Da nisu skinuli šminku bakar iz nje bi joj rastopio kožu. No bez obzira na sve to ona je nastavila snimanje.

Za ulogu samog Čarobnjaka natjecala su se imena poput Ed Wynna (radio komičar, no odustaje jer smatra kako je uloga premala), Wallace Beeryja (jedan od najpopularnijih MGM ovih glumaca, borio se za tu ulogu, ali je studio imao druge planove za njega), W. C. Fields (zapažen u "Davidu Copperfieldu", ali pregovore odužuje svojim zahtjevima za plaću i u konačnici otpada). I na kraju dolazi Frank Morgan. Četrdeset osmogodišnjak sa svojim luckastim izvedbama nije samo dobio ulogu Čarobnjak, već i Profesora Marvela, vratara, stražara i kočijaša.

Za podjelu su ostali samo još Limeni čovjek, Strašljivi Lav i Strašilo. Uloga Strašljivog Lava je odmah pripala Bertu Lahru. Taj izbor nitko nije sporio. Velika brodvejska zvijezda Ray Bolger bio je oduševljen kada je doznao da će glumiti u "Čarobnjaku iz Oza". Ali to je samo potrajalo dok nije doznao da će glumiti Limenog Čovjeka. "Bio sam ljut. Vrlo uznemiren. Obožavao sam pomisao da ću biti Strašilo i nisam mogao zamisliti nikoga drugoga u toj ulozi. Imao sam osjećaj ako dobijem tu ulogu, napravit će zvijezdu od mene. Ja i moja žena smo otišli u Mayerov ured i tamo smo se borili i borili i na posljetku smo dobili što smo htjeli.".

Buddy Ebsen, glumac koji je prvotno trebao glumiti Strašila, nije imao ništa protiv kada je doznao da sada glumi Limenog Čovjeka. No njegova uloga iz snova pretvorila se u noćnu moru. Na početnom snimanju u njegovoj šminki koristili su aluminijsku prašinu. Ona je dospjela u zrak i ušla mu u pluća gdje se nataložila. Poslije toga jedne noći nije mogao disati i bio je hitno odvezen u bolnicu. On se mjesecima poslije oporavljao od gotovo smrtonosnog trovanja aluminijem. No studio je ubrzo pronašao zamjenu u liku Toma Haleyja. On nije ništa znao o Ebsenovoj nesreći, a njegova šminka je promijenjena iz aluminijskog praha u aluminijsku pastu.

Još prije nego je snimanje započelo redatelj Norman Taurog je zamijenjen Richardom Thorpeom. No kada je LeRoy pogledao materijal snimljen u deset dana nije bio nimalo zadovoljan. Smatrao je kako filmu nedostaje osjećaj sreće i veselja. Zamolio je Georga Cukora da mu pomogne. Cukor mu je obećao pomoći, no samo do početka snimanja "Prohujalo s vihorom", koje je bilo zakazano za svega nekoliko dana. I on je također bio neugodno iznenađen snimljenim. Započinje promjenu šminke, kostima i setova. Promijenio je izgled Judy Garland u potpunosti. Maknuo joj je kovrčavu plavu periku koju joj je Thorpe nasadio, skinuo većinu njene šminke i rekao joj: "Sjeti se da si samo mala djevojčica." I tako je otišao ni ne znajući koliko je doprinio filmu. LeRoy je tada doveo Victora Fleminga za redatelja. Taj je izbor začudio mnoge. No Fleming je rekao: "Želio sam napraviti ovaj filma za svoje dvije kćeri. Da budu u mogućnosti vidjeti film u kojem se traži ljepota, pristojnost, dragost i ljubav u ovome svijetu.". I dok je Fleming snimao film u Selznick studiju vodila se bitka između Clarka Gablea i Georga Cukora na snimanju filma "Prohujalo s vihorom". Gable i Cukor nisu komunicirali, a ubrzo je Gable ponudio ultimatum: ili će studio zamijeniti Cukora Flemingom ili on odlazi. MGM pristaje na molbu Selznicka i Fleming odlazi snimati "Prohujalo s vihorom". Filmu je sada samo nedostajao dio u Kansasu. King Vidor je došao dovršiti film. Iako mu je ponuđeno da bude napisan kao ko-redatelj, Vidor je to odbio govoreći kako je Fleming napravio sav posao.

Filmu su bili još potrebni specijalni efekti. Za njih je bio zadužen A. Arnold "Buddy" Gillespie. Imao je težak posao s obzirom da nitko nikada nije probao napraviti tornado, kuću koja pada, vješticu koja piše slova na nebu i koja se poslije topi, leteće majmune, prozirnu glavu Čarobnjaka koja lebdi, mjehur kojim putuje Glinda. S obzirom na nepostojanje kompjuterskih animacija svi su efekti napravljeni pomoću trikova. Na primjer kuća koja pada s neba: mi je vidimo kako pada prema kameri, no Gillespie je to snimio tako da je s vrha studija bacio kuću i snimao njen pad. Tlo studija je bilo nacrtano kao nebo i puštali su dim da "glumi" oblake. Poslije je snimku obrnuo i dobio pad kuće.

Valja spomenuti i Adriana (preziva se Gilbert, ali je koristio samo ime u predstavljanju), čovjeka koji je napravio sve kostime i Dorothyne cipelice. Za šminku je bio zadužen Jack Dawn, a za setove William Horning i Jack Martin Smith. Koreografiju je smislio Bobby Connolly, ali je Busby Berkeley osmislio koreografiju prvi ples Strašila (koji je većinom izrezan).

Film je bio dovršen i ostala je samo postprodukcija. Gruba verzija od nešto više od dva sata srezana je na 101 minutu. Među izbačenim scenama nalaze se izvrstan ples Strašila u koreografiji Busby Berkeleyja i samog Ray Bolgera. Prvotno je za taj ples koreografiju smislio Bobby Connelly, ali ona je bila odmah odbačena kao loša i zato je pozvan Berkeley. Iako zabavna i duhovita scena je izrezana u posljednji tren jer su smatrali da film traje predugo.

Zatim imamo scenu snimljenu kao "The Jitterbug Dance". Jitterbug je bio stvor nalik na komarca ljubičasto-plave boje. Bio je pod kontrolom zle vještice i napao je naše junake u Začaranoj Šumi. Nakon što ih je uboo svojim žalcem počeli su nezaustavljivo plesati. Ono što je zanimljivo je da je rečenica koja najavljuje ovu scenu ostala u filmu. Prije nego što pošalje svoje leteće majmune u napad zla vještica kaže: "Neće biti problema. Obećajem. Već sam poslala malog insekta da ih onesposobi za borbu[/i.]" ("[i]They'll give you no trouble. I promise you that. I've sent a little insect on ahead to take the fight out of them.").  Tu su još trijumfalan povratak u Smaragdni grad i još jednom "Over The Rainbow", ovaj put Judy to pjeva dok je zatočena u vještičinom dvorcu.

Tri mjeseca prije puštanja filma u kina započela je promidžbena kampanja. MGM je odlučio iskoristiti osim Judy i Mickeyja Rooneyja u promidžbi filma, a čak je i Judyin sedamnaesti rođendan pretvoren u javni događaj. U film je ukupno uloženo oko $2.77milijuna, što je dotada bio MGM-ov najskuplji film. Mervyn LeRoy je skoro dobio otkaz zbog trošenja toliko novca. Prosječno su filmovi onda koštali $1milijun. No te godine "Čarobnjak iz Oza" nije bio najskuplji film. Bio je to "Prohujalo s vihorom" koji je koštao $4 milijuna. U filmu je ukupno sudjelovalo oko 500 glumaca. Premijera se zbila 15. kolovoza 1939. u Grauman's Chinese Theathre. No na njoj se nisu pojavili ni Judy Garland ni Mickey Rooney koji su uvježbavali poseban vodvilj, koji će prvi put izvesti na premijeri filma u New Yorku, a poslije toga će ga nastaviti izvoditi poslije svake predstave. Ujedno su tako reklamirali i svoj novi film "Babes At Arms". No film je jedva vratio uložen novac, zaradivši nešto više od tri milijuna. Ali time nije nadoknadio visoke troškove promocije. Osim toga film se nije zadržao dugo u kinima. Svi se slažu da je te godine snimljen možda najveći broj filmskih klasika ("Gone With The Wind", "Wuthering Heights", "Mr. Smith Goes To Washington", "Of Mice And Men", "Ninotchka", "The Hound Of Baskervilles", "The Hunchback Of Notre Dame", "Goodbye Mr. Chips", "Gunga Din", "Beau Geste", "The Private Lives of Elizabeth and Essex", "Golden Boy", "Dark Victory", "Jesse James", "Stanley And Livingston", "Stagecoach", "The Story Of Alexander Graham Bell", "Babes At Armes"...). No za MGM to nije bila velika stvar jer su oni taj film oduvijek smatrali prestižem. Bio je to njihov film za hvalisanje. Film će jednak iznos zaraditi u svom drugom izdanju 1949. godine i tada počinje njegova slava koja se pojavom televizije samo širila.

Na dodjeli Oscara 29. veljače 1940. "Čarobnjak iz Oza" je dobio pet nominacija. Okitio se sa dva i to za najbolju pjesmu ("Over The Rainbow", primili Harold Arlen i E. Y. Harburg) i najbolju glazbu (primio Herbert Stothart, no prema današnjim pravilima nagradu bi dijelio sa Haroldom Arlenom i E. Y. Harburgom). Victor Fleming je pak primio nagradu za najboljeg redatelja, koju mu je predao ni manje ni više nego Mervyn LeRoy. Tada još nije bilo kategorije za najbolju šminku no "Čarobnjak" bi bez sumnje pobijedio. Judy Garland je te godine primila nagradu tada poznatu kao Outstanding Performance By A Juvenile Actress, malu verziju Oscara. Judy ju je poslije duhovito nazvala Munchkin nagradom. Unatoč talentu i nezaboravnim ulogama Judy nikada nije osvojila pravog Oscara a to je samo jedan od mnogih propusta Akademije.

Na kraju jedino nam preostaje reći: "There's no movie like The Wizard Of Oz.".

Oz u boji
Lijepa vještica
Ružna vještica
Prvi izgled Dorothy
Dorothy nakon Cukorove intervencije
Lav i Limeni čovjek plešu u izbrisanoj \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
Izbrisani ples Strašila
Ebsen snima
Probno Ebsenovo snimanje
Ilustracija iz knjige
Zla maćeha/vještica iz \\
 
« povratak Josip Malenica
© 2003 popcorn.hr